GİZLİLİK VE GÜVENLİK

 

Gizlilik Politikası ve Alışveriş Güvenliği

Kişisel bilgilerinizin korunması bizim için çok önem arz etmektedir. Bu sebeple ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmeniz sırasında, Türkiye'nin en önde gelen bankalarının son derece güvenli e-ticaret ödeme alt yapılarını kullanmaktayız. 

 

Site-Ziyaretçi Haberleşme Güvenliği

Sitemizin sipariş sayfalarında site ile ziyaretçi arasındaki haberleşme 256 bit SSL sertifikası ile şifrelenerek korunmaktadır.Söz konusu haberleşme standardı, çok sayıda işlem gören sitelerde dahi güvenle kullanılan niteliktedir. Kredi kartı bilgilerinin verileceği sayfada bu haberleşme biçiminin bulunup bulunmadığını,sayfaya erişildiğinde adres çubuğunda yazan ifadenin http://.. biçiminde değil, https://.. biçiminde oluşu ifade etmektedir. Bu nitelikteki sayfalara eriştiğinizde tarayıcının sağ alt köşesinde kilit işareti de yer almaktadır.

 

Site-Banka Haberleşme Güvenliği

Kredi kartı bilgilerinin siteden bankaya aktarılması ile ilgili güvenlik, banka'nın sunduğu maksimum güvenlik ile gerçekleşmektedir.Söz konusu güvenliğin çok sayıda bileşenin yanında, CVV2/CVC2 kodu da çalıntı kart veya kart bilgileri ile alışverişe karşı önlem olarak sitemizde kullanılmaktadır.

 

Site içi Veri Güvenliği

Güvenli ortamda yapacağınız işlemlerde siz ve kredi kartını size tahsis esen banka haricinde hiçbir kişi , kurum ve kuruluş tarafından bilgilerinize ulaşamamaktadır.

Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine iletmekte ve işlem sonucunu müşteriye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. Online işlemin bir sonucu olarak aktarılan kredi kart bilgilerine tarafımızdan dahi erişilmesi mümkün değildir.

Ödemenin gerçekleştirilmesi için gerekli olan bilgiler (Örnek: Kredi kart numarası, güvenlik numarası, 3D şifresi vs. ) mağazamız tarafından saklanmamaktadır. Bu bilgiler aracısız olarak anlaşmalı olduğumuz bankalara aktarılmaktadır. Bilgilerin aktarımı SSL-Tabanlı 256-Bit kodlama ile gerçekleştirilmektedir. Yetkili sertifika sağlayıcı: Comodo CTO

 

Bilgilerinizin Kullanımı

İstisnasız tüm müşterilerimize ait kişisel bilgiler, kesinlikle gizlilik içerisinde alınmaktadır. Bununla beraber iş sürecimizin sorunsuz ilerlemesi için müşteri bilgilerimizin saklanması ve kullanımı kısmen gereklidir. Bu sipariş sürecinin ve sunduğumuz hizmetlerin bir parçasıdır.

Siparişlerin en iyi şekilde hazırlanması için, işin tamamlanmasına yönelik bilgiler tarafımızca güvenli bir şekilde saklanır ve gerektiğinde teslimat sırasında lojistik ve kargo firmalarına dijital yollar ile aktarılır. Bunun haricinde kişisel bilgiler Oparaya.com haricinde diğer şahıslar ile paylaşılmaz. Şirketimiz müşteri bilgilerini yeni satış kampanyaları hakkında bilgi vermek, ürün ve hizmet sunumunu iyileştirmek üzere saklar ve kullanır. Ayrıca gerektiğinde sektörde pazar araştırması yapan firmalar için istatistiki veri olarak kullanılabilmektedir.

 

3 Boyutlu Ödeme Güvenliği (3D)

3D Secure, online alışverişlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir. Visa Kredi Kartı için kullanılan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard için olanına ise "SecureCode" adı verilir. Bu yöntemle yapılan alışverişin geçerli sayılabilmesi için; kart sahibinin yapılan işlemi, kendine verilen özel bir şifreyle onaylaması gerekir. Kredi kartı ile yapılan tüm ödemelerinizde maksimum güvenliğin sağlanması için "3D Secure" güvenlik sistemini kullanmaktayız.

 

3-D Secure nedir, neden güvenlidir?

3-D Secure, internette alışveriş işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir. Sistemin Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına " Verified by Visa" MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.

 

3-D Secure Neden Güvenlidir?

Mağazamız 3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanılmasını engellemektedir.

 

Online Alışverişte 3D Secure'la Ödeme Seçeneği Sunmak Artık Zorunlu

3D Secure sisteminde tüketici kredi kartı bilgilerini girdikten sonra kartı almış olduğu bankanın web sitesine yönlendirilir ve kredi kartına ait şifreyle alışverişe onay verir. Ülkemizde pek çok banka ve e-ticaret sitesi zaten 3D Secure hizmeti veriyordu. Ancak yeni çıkan bir düzenlenemeyle birlikte 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren üye işyerlerinin online işlemlerde 3D Secure seçeneği sunması zorunlu oldu.

 


Özetlemek gerekirse; internet üzerinden alışveriş yaptığınız web sitesi ödeme seçeneği olarak 3D Secure ile ödeme seçeneğini sunmak zorunda olacak. Üye işyeri bankayla yaptığı anlaşmaya bağlı olarak 3D Secure'la ödemeyi zorunlu yapabilecek. Zorunlu olmadığı durumlarda ise müşteriler ödeme seçeneğini kendileri seçecekler.

Visa tarafından verilen 3d Secure hizmeti "Verified by Visa®", MasterCard® tarafından verilen hizmet ise "MasterCard® SecureCodeT" olarak adlandırılıyor. Eğer ki bankanız bu hizmetlere dahilse, bankanızın internet şubesinden veya telefon bankacılığı aracılığıyla 3D Secure kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bankanız bu hizmet için kendi markasını da oluşturmuş olabilir. Bankanızın web sitesindeki güvenlik bölümünden bu hizmetlere dahil olup olmadığına dair bilgi alabilirsiniz.


Tüketicilere, internetten kredi kartıyla yapılan alışverişlerinde ekstra güvenlik sağlayan 3D Secure sistemini her zaman kullanmalarını öneriyoruz.

 

Oparaya.com

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR